Az egész napos feszített tempó, a munka, a vezetés, az olvasás, a telefon, TV és számítógép monitor rendkívül igénybe veszi a szemet. Érdemes valamilyen szemerősítő gyakorlatot beütemezni a mindennapokban. Illetve az sem árt, ha napi rendszerességgel végezzük azokat. Már napi pár perc szemerősítő tornagyakorlat is csodákra lehet képes. Márpedig a szemünk, a látásunk az egyik legfontosabb érzékszervünk, mely nélkül nagyon nehezen boldogulunk.
Miért fontosak a szemerősítő gyakorlatok?
Lehet nem is gondolnád, de a látásodhoz is rengeteg izom segít hozzá. Az éleslátásért érdemes megtornáztatni őket. A gyakorlatsorok javítják a vérkeringést, erősítik a szemizmokat és javítható a koncentrációképesség is egy kis pihenéssel, szemtornával. Ha napi pár perc erejéig szemerősítő gyakorlatokat végzünk, akkor nem fog fájni a fejünk, a szemünk nem fog könnyezni és a figyelmünk sem kalandozik el oly gyakran.
Nem kell nagy dolgokra gondolni. Nem kell hozzá különösebben semmi, még eszköz sem kell hozzá és a helyünkről sem kell elmozdulnunk. Elég egy széken kényelmesen elhelyezkednünk és végezhetjük is a gyakorlatokat.
Szemerősítő gyakorlatok
– Az első és legegyszerűbb gyakorlat a csukott szem és a szemkörnyék, a szemgödör nem túl erős masszírozása körkörös mozdulatokkal.
– Dörzsöljük össze a tenyerünk és az így megmelegedett kezet érintsük a csukott szemünkhöz gyengéden. A meleg jót tesz a szemnek, kellemes érzés és ellazítja az izmokat. Ezt a nem túl erős napfény felé fordulva csukott szemmel is megtehetjük pár perc erejéig. Lehetőleg ne délben, a legerősebb napsugárzáskor próbáljuk ki.
– Ülve, egyenes testtartás mellett, mozdulatlan fejjel nézzünk csak a szemünkkel felfele, lefelé, jobbra és balra. Ismételjük meg többször is. Később kössük is össze a pontokat. Ez a gyakorlat erősíti a külső és belső szemizmokat is.
– Csukjuk be a szemünk, majd nyissuk ki, pislogjunk párat, ismét csukjuk be a szemünk, majd ki és megint pislogjunk.
– Ülő pózban a fejünket nem mozgatva kezünkkel írjunk le magunk előtt nyolcasokat és ezt kövessük a szemünkkel is.
– Takarjuk be az egyik szemünk, míg a másikkal kinézünk egy közeli tárgyat, majd egy messzebbit tőlünk, aztán ismét a közelebbit. Ismételjük meg párszor. A másik szemünkkel is végezzük el a gyakorlatot.
– A kezünket tartsuk a szemünk előtt, amire fókuszáljunk rá, majd vegyük el a kezünk, de továbbra is nézzünk arra a pontra. Ettől tágul a látószögünk, hiszen ellazítjuk a megfeszült izmokat a szemben.
Ezeket a végtelenül egyszerű gyakorlatokat bármikor elvégezhetjük a nap folyamán. Akár többször is tornáztassuk a szemünk, ha úgy érezzük elfáradtunk, könnyezni kezd, káprázni, rosszul olvassuk a betűket. Tegyünk hozzá pár fejkörzést, vállkörzést is, így a teljes vérkeringést beindítjuk és még hatásosabb lesz a szemerősítő gyakorlatsor. Érdemes időt szakítani rá, hiszen sokat segíthetünk a szemizmoknak. Márpedig a szemizmoknak roppant fontos munkája van a látásunkban, amit megfelelően óvnunk kell.
A szemerősítő gyakorlatok rengeteget segíthetnek az élesebb látásban is, ugyanakkor megelőzhető vele rengeteg szemet érintő betegség is, mint a kancsalság, szürkehályog, a rövid és távollátás. Meg nem javítja a szembetegségeket teljesen, de sokat segíthet ezek megelőzésében, javításában. Ezek a betegségek legtöbbször az egyoldalú szemizmok hibás erőfeszítésének vagy a tornáztatás hiányának tudhatóak be, de szerepet játszhat a szem túlerőltetése is kialakulásukban.
Szemünk és látásunk érdekében a szemerősítő gyakorlatok mellett érdemes szemcseppet használni, főként, ha szemet nem kímélő munkánk van és különböző vitaminokat, kék és piros bogyós gyümölcsöket együnk még az éles látásunkért.