A szénhidrátcsökkentett diéta napjainkban is az egyik legnépszerűbb étrend. Köszönhető ez annak, hogy viszonylag egyszerű mechanizmusra épül, könnyű betartani és látványos fogyást eredményez. A diéta lényege, hogy kerülni kell a finomított szénhidrátokat, azaz a magas cukor és keményítőtartalmú ételeket, mint például a fehérkenyér, a tészta, az édességek vagy a burgonya. Ha egy ideje már te is szemezel a szénhidrátcsökkentett diétával, akkor olvass tovább, ugyanis mai cikkünkből megtudhatsz mindent, amit erről az étrendről tudni érdemes.
Egy kis történelem
Bár napjainkban fénykorát éli, a szénhidrátcsökkentett diéta nem a 21., de még nem is a 20. század találmánya. John Rollo skót katonai sebész már a 19. században egy speciális étrenddel gyógyította cukorbeteg katonatársait. Megfigyelte, hogyha a táplálkozás során csökkentik a bevitt szénhidrát mennyiségét, az jótékonyan hat a cukorbeteg katonák állapotára. Éppen ezért évtizedeken keresztül a cukorbetegség kezelésére használták a szénhidrátcsökkentett diétát, mígnem a 19. század végén egy angol vállalkozó, William Banting sikeresen megszabadult a súlyfeleslegétől annak köszönhetően, hogy elhagyta étrendjéből a vajat, a kenyeret, a tejet, a cukrot, a sört és a krumplit.
Az eredménynek annyira megörült, hogy 1863-ban könyvet is írt sikeres fogyásáról, hogy világszerte megismerjék az emberek a szénhidrátcsökkentett diéta előnyeit. Ami ezután következik az pedig már tényleg szinte történelem, hiszen egy évszázaddal később Robert Atkins és az ő diétája Amerikából indulva meghódította a világot, és a mai napig kifejezetten népszerű. Köszönhető ez annak, hogy a 21. század embere keveset mozog, viszont szénhidrátból túl sokat fogyaszt feleslegesen, ez pedig elhízáshoz vezet, így a látványos eredményt ígérő szénhidrátcsökkentett diétának ma is szép számmal akadnak hívei.
Mi számít szénhidrátnak?
A köztudatban általában szénhidrátként csak a kenyér és az édességek jelennek meg, de ne felejtsük el, hogy szénhidrát szinte minden élelmiszerben van. Igen nagy mennyiségben fordul elő a gyümölcsökben és a tejtermékekben is, így érdemes ezekre is odafigyelni, ha szénhidrátcsökkentett diétát szeretnél tartani.
Mennyi szénhidrát fogyasztható egy nap?
Megoszlanak a vélemények, és a szénhidrátcsökkentett diéta egyes típusai különböző mennyiségű szénhidrátot engedélyeznek egy nap. Van olyan, aminél naponta csak 50 gramm a megengedett, de nagyon közkedvelt az úgynevezett 160 grammos diéta is, ami nevéből adódóan naponta 160 gramm szénhidrát elfogyasztását engedi. Azonban a legtöbb esetben a szénhidrátcsökkentett diéta napi 100 gramm szénhidrátot tartalmaz.
Hogyan működik a szénhidrátcsökkentett diéta?
A szénhidrátcsökkentett diéta lényege, hogy kerülni kell mindent, aminek magas a szénhidráttartalma. Így kerülendő a fehérliszt, a cukros üdítők, az édességek, a burgonya, a rizs, és egyes gyümölcsök is a magas cukortartalmuk miatt. Fontos megjegyezni, hogy a szénhidrátcsökkentett diéta nem szénhidrátmentes étrendet jelent, ugyanis a szénhidrát nagyon fontos eleme a szervezetnek. Csupán figyelni kell arra, hogy természetes forrásból, zöldségekből kapja a szervezet, és a többi élelmiszer esetében is azt kell választani, amelynek alacsonyabb a szénhidráttartalma.
Mit lehet enni?
A diéta alapvetően az alacsony szénhidrát mennyiség mellett magas fehérje bevitelt javasol, ezért húsok, tojás és tejtermékek is fogyaszthatók. Bátran lehet enni a zöldségeket is, arra azonban figyelni kell, hogy egyes zöldségek – pl.: burgonya, hüvelyesek – szénhidráttartalma magas, ezért azok inkább kerülendők.
Gyümölcsök közül leginkább a bogyósok azok, amelyek jól beilleszthetők a szénhidrátcsökkentett diétába, azonban a többi gyümölcsöt csak kisebb mennyiségben fogyaszd, mert a cukortartalmuk igen magas. A magvak és diófélék kismennyiségben kiváló nasik, és a maglisztből készített sütikkel csillapíthatod olykor az édesség iránti vágyad.
Milyen előnyei vannak?
A fogyás mellett a szénhidrátcsökkentett diéta egyéb módon is jótékonyan hat a szervezetre. Csökkenti a szív – és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, valamint hatékony a vérnyomás, valamint a koleszterinszint csökkentésében is. Jótékonyan hat az emésztésre is, hiszen nem terheled meg a gyomrod a nehezen emészthető finomított szénhidrátokkal.
Lehet-e veszélyes a szénhidrátcsökkentett diéta?
Természetesen mint minden diétát, a szénhidrátcsökkentett diétát is körültekintéssel kell alkalmazni. Figyelj arra, hogy az alacsony szénhidráttartalom ne eredményezzen egészségtelen összetevőket, és arra is, hogy elegendő rosthoz jusson a szervezeted. Ha ezeket betartod, valamint ügyelsz arra is, hogy természetes formában juttass szénhidrátot a szervezetedbe, a szénhidrátcsökkentett diéta hosszabb távon, életmódváltásként is tartható.