Az alvás fontossága mindannyiunk számára egyértelmű. Az emberi test egészségét ugyanis számos tényező befolyásolja. Ilyen a megfelelő és egészséges táplálkozás, a szükséges folyadékbevitel, a rendszeres testmozgás, a stressz elkerülése és a pihentető alvás is. Bármelyik is hiányzik az életünkből, egyből kihat az egészségünkre, de talán az egyik leglátványosabb hatást az alváshiány okozza. Mai cikkünkből kiderül, hogy miért annyira fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, és mit okot a hiánya.
Az alvás fontossága: nélkülözhetetlen a szervezetünk számára
A pihentető alvás szinte mindennek az alapja, elengedhetetlen a testi és szellemi megújuláshoz, ugyanis elősegíti a test regenerálódását. Alvás közben megtörténik a sejtcsere, és a test bizonyos részei újra épülnek, az izmok megpihennek, és lezajlik a méregtelenítés, illetve a zsírégetés is. A megfelelő alvás erősíti az immunrendszert, fokozza a koncentrációképességet és a produktivitást, valamint maximalizálja a sportteljesítményt.
Mennyiség vagy minőség?
Az alvás fontosságát senki sem kérdőjelezi meg, azonban végeztek egy kísérletet, amelyben a résztvevőket ugyan hagyták elegendő mennyiséget aludni, de bizonyos időközönként felébresztették őket, aminek eredményeként az alvásuk egyáltalán nem volt pihentető. Két hét elteltével azt tapasztalták, hogy a kísérletben résztvevőkön a kialvatlanság jelei láthatók annak ellenére, hogy elegendőt aludtak.
Hiába alhattak 7-8 órát, annak a minősége igen megkérdőjelezhető volt, aminek következtében az alvás nem tudta kifejteni jótékony hatását. Így elmondhatjuk, hogy az alvás minősége a meghatározó, ugyanakkor nagyon fontos a megfelelő mennyiség is. Azonban, hogy ez hány órát jelent, egyénenként eltérő. Már nem állja meg a helyét az, hogy mindenkinek 8 óra alvásra van szüksége. Van, aki 5-6 órával is nagyon jól érzi magát, és van olyan is, akinek bizony legalább napi 9-10 óra alvásra van szüksége, hogy jól működjön.

Mit okoz a rosszminőségű alvás?
A kialvatlanság a mai rohanó világban népbetegség. Az első reggeli kávé nélkül szinte a nevünket sem tudjuk elmondani. Azonban a nem megfelelő minőségű és mennyiségű alvás ennél sokkal komolyabb problémákat is eredményez. A rosszul alvók körében nagyobb eséllyel alakul ki szívbetegség és stroke. Mivel az alvás kihat a cukoranyagcserére, a rossz alvás hozzájárulhat a 2. tipusú diabetes kialakulásához.
Az alváshiány nagyon komolyan befolyásolja a hangulatunkat, így szakemberek a depresszióval is összefüggésbe hozták. Az alváshiány fokozza a szervezetben a gyulladások kialakulását, nem véletlen, hogy könnyebben megbetegszünk, ha kimerültek vagyunk. És egy rossz hír a hölgyeknek: a rossz minőségű alvás nyomot hagy a bőrön is, rontja annak minőségét és elősegíti a ráncosodást, valamint a rossz alvás elhízáshoz vezethet.
Az alvás minőségének javítása
Jó hír azonban, hogy tehetünk azért, hogy az alvásunk jobb minőségű, ezáltal pihentetőbb legyen. Végezzünk rendszeresen testmozgást. Már heti 2-3 alkalom nagyon komoly minőségjavulást eredményezhet. Arra azonban ügyeljünk, hogy lefekvés előtt 3 órával már ne sportoljunk, mert az megnehezíti az elalvást. A legszerencsésebb, ha egy nyugodt, kellemes esti sétát be tudunk iktatni a mindennapjainkba.
Lefekvés előtt igyunk kamillateát, és igyekezzünk kialakítani olyan esti rutint, ami elősegíti a pihentető alvást. Olvassunk, vegyünk egy forró fürdőt, és ha lehet, elalvás előtt egy órával már ne nyomkodjuk a telefonunk. Legyenek a körülmények is ideálisak az alváshoz: sötét, csendes, hűvös és kényelmes helyen tudunk legjobban aludni. Az alvás fontossága megkérdőjelezhetetlen az egészségünk szempontjából, ezért tegyünk érte.